Tizenévesek és a Képernyőidő: A WHO Európai Jelentése
Aggodalomra okot adó tendenciák
A WHO Európai Regionális Irodája szeptemberben publikálta jelentését , amely éles emelkedést mutat a problémás közösségimédia-használatban a serdülők körében. Az adatok 2018-as 7%-ról 2022-re 11%-ra növekedtek.
Kulcsfontosságú eredmények
Problémás közösségimédia-használat: A serdülők több mint 10%-a (11%) mutatott problémás közösségimédia-viselkedés jeleit, nehézségekkel a használat kontrolljában és negatív következményekkel. A lányok magasabb szintű problémás használatot jelentettek, mint a fiúk (13% vs 9%).
Állandó online kapcsolat: A fiatalok több mint egyharmada (36%) állandó online kapcsolatot jelentett barátaikkal, a legmagasabb arányokkal a 15 éves lányok között (44%).
Játékhasználat: A serdülők egyharmada (34%) napi rendszerességgel játszott digitális játékokat, több mint egyötöde (22%) legalább 4 órát töltött játékkal azokon a napokon, amikor játszott.
Mentálhigiénés következmények
A problémás közösségimédia-használat alacsonyabb mentális és szociális jólléttel, valamint magasabb szerhasználattal járt együtt. Dr. Hans Henri P. Kluge, a WHO európai regionális igazgatója hangsúlyozta: “Világos, hogy a közösségi média pozitív és negatív következményekkel is járhat a serdülők egészségére és jóllétére” .
